فروش عس
خانه / خرید عسل تغذیه ای / آخرین قیمت عسل تغذیه ای در بازار ایران

آخرین قیمت عسل تغذیه ای در بازار ایران

تغذیه کلونی های جدید زنبور عسل می تواند منجر به افزایش جمعیت و توسعه کندوها شود.اما این کاری است که باید دقیق و با رعایت اصول صورت بگیرد.از این رو نکات متعددی برای تغذیه زنبور های عسل وجود دارد.در این مقاله هر آنچه باید در مورد عسل تغذیه ای بدانید شرح داده شده.

روش تولید عسل تغذیه ای

در سرتاسر دنیا زنبورداران عسل های خود را تغذیه می کنند.اگر فکر می کنید این امر فقط در ایران متداول است اشتباه می کنید.در واقع تغذیه زنبور عسل در حرفه زنبور داری به نوعی تکنیک محسوب می شود.اما باید به صرف اقتصادی این امر هم توجه داشت.در واقع خرید شکر برای تغذیه زنبور ها مستلزم هزینه ای است که در حالت عادی و در صورت عدم نیاز زنبور ها به تغذیه، به صرف این هزینه هم نیازی نیست.

بنابراین باید یک دلیل خوب وجود داشته باشد که زنبورداران  بخواهند زنبور های خود را تغذیه کنند.در غیر این صورت فقط اتلاف زمان، پول و انرژی است.

قیمت عسل تغذیه ای

مگر زنبورها خودشان را تغذیه نمی کنند؟

توجه کنید که زنبور ها به طور طبیعی به سمت تغذیه از شهد گل ها گرایش دارند.پس چرا زنبور داری باید بخواهد زنبور خود را با چیز دیگری تغذیه کند؟در واقع پرسش بنیادی تری که مطرح می شود این است که چرا زنبور دار باید زحمت خود را زیاد کند و کاری که زنبور ها خودشان به صورت طبیعی انجم می دهند را برایشان انجام دهد، و برای این کار هزینه اضافی متحمل شود.

مفهوم تغذیه اساسا بین زنبور داران تعریف های متفاوتی دارد.

برخی از زنبور داران اعتقاد دارند نباید زنبور های عسل را تغذیه کرد، و باید اجازه داد زنبور ها خودشان از شهد گیاه تغذیه کنند.به اعتقاد این زنبورداران باید زنبور های ضعیفی که غذا برای خورد پیدا نمی کنند را به حال خود گذاشت تا از گرسنگی بمیرند!

اما برخی دیگر نیز اعتقاد دارند تغذیه برای زنبور عسل در برخی مواقع امری ضروری است.آن ها شرایط دوره خشکسالی را بررسی کرده و نیاز زنبور ها به تغذیه را شناسایی می کنند.

تغذیه زنبور با آب و شکر

این محلول ترکیبی از شکرِ نی شکر، و گرانول و آب است.توجه داشته باشید که فقط از شکر سفید استفاده کنید زیرا انواع دیگر شکر ممکن است کاملا برعکس عمل کرده و باعث مرگ زنبورها شود. در واقع وقتی شکرِ نی شکر در آب حل می شود زنبور ها به آسانی از آن تغذیه می کنند.این ترکیب به نوعی الگو برداری از غذای طبیعی زنبور عسل یعنی همان شهد است.

اما جای شهد را نمی گیرد بلکه  دارای خواص مغذی دیگری است. کلنی های زنبور عسل سالم نباید تنها از طریق آب قند یا شربت قند زنده بمانند. آنها به شهد گیاه نیز احتیاج دارند.

قیمت عسل تغذیه ای

 

بهترین خوراک زنبور عسل

روش های مختلفی برای تغذیه زنبور ها وجود دارد که همه مزایا و معایبی دارند.جستجو برای یک غذای کامل برای زنبور ها سال هاست ادامه دارد و بسیاری هنوز به پاسخ کاملی برای این جستجو نرسیده اند.

فیدر های زنبور عسل

فیدر زنبور عسل یا همان مخزنی که برای تغذیه زنبور ساخته می شود انواع مختلفی دارد.دقت داشته باشید که فیدر ها را در بهترین حالت ممکن باید داخل کندو قرار داد.به کثیف شدن محلول تغذیه فکر نکنید.این کار حجم بیشتری از تغذیه را برای یک بار در اختیار زنبور قرار می دهد و دیرتر نیاز به شارژ تغذیه پیدا می کنید.

زنبور دارانی که کندوهای خود را دورتر از محل زندگی خود قرار داده اند با این کار نیاز کمتری برای سرکشی به کندو ها ایجاد می کنند.

فقط کافیست یک بار فیدر را پر کنید و تا چندید روز نیازی به بازرسی نیست.

قیمت عسل تغذیه ای

 

زنبورهای عسل تنبل نیستند

زنبور های عسل از فعال ترین حیوانات هستند.برای تولید هر کیلو عسل یک زنبور عسل هزاران کیلومتر پرواز می کند.پس تغذیه زنبور ها مانع تغذیه آن ها از شهد نمی شود.برخی از کندوهای زنبور عسل نیاز به تغذیه و بعضی ممکن است بسته به شرایط محلی ، هرگز به آن احتیاج نداشته باشند.

در سرتاسر دنیا زنبورداران عسل های خود را تغذیه می کنند.اگر فکر می کنید این امر فقط در ایران متداول است اشتباه می کنید

 

چرا با آب و شکر زنبور عسل خود را تغذیه می کنیم؟

مواقعی وجود خواهد داشت که کلنی های زنبور عسل شما برای زنده ماندن به کمک شما نیاز دارند. اما واقع این نیاز همیشگی نیست.

اگر همیشه و به صورت مداوم زنبور های خود را تغذیه می کنید، اشتباه است! اما بعضی از کلنی ها ممکن است گاهی اوقات با کمی تقویت رشد کنند. این امر به ویژه در مورد زنبورعسل جدید صادق است.

زنبور های جدیدی که خریداری کردید بدون هیچ منبع تغذیه ای وارد میدان عمل می شوند.آن ها هیچ شانه موم یا مواد غذایی ندارند و البته آن ها برای شروع تولید قبل از زمستان کار های زیادی برای انجام دارند.

به دلایل متعددی از جمله سرمای زود رس و یخ زدگی شهد گیاهان بافت موم در کلنی های جدید برای زنبوران به کاری مشکل بدل می شود.

با کمک کردن در تغذیه این کلنی ها تفاوت کلنی که با قدرت به پیشواز زمستان می رود و کلنی که با ضعف زمستان را تجربه می کند را مشاهده خواهید کرد.

تغذیه زنبورها می تواند به شروع ساخت کلنی کمک کند. اما ، شما مجبور نیستید این کار را برای همیشه انجام دهید.

زنبورها برای تهیه عسل از هر شهد (یا ماده ای مانند شهد) استفاده می کنند. در واقع زنبور ها قدرت تشخیص اینکه کدام تغذیه شهد است و کدام نیست را ندارند. پس زیاده روی در تغذیه و یا تبدیل محلول آب و شکر به تعذیه اصلی زنبور باعث سقوط آزاد کیفیت عسل شما می شود.در واقع دیگر محصولی که به دست می آید عسل نیست.

در نهایت کلنی های مستقل می توانند به تنهایی زنده بمانند.نیاز به تغذیه بیشتر در کلونی های جدید احساس می شود.

عدم تغذیه  کافی زنبورهای در ماههای گرم ،ممکن است در پاییز شما را با کلونی های گرسنه مواجه کند. با کاهش دما ،شهد کمتری در دسترس است.پس باید اجازه دهیم زنبور ها در فصول گرم غذای کافی برای فصول سرد خود ذخیره کنند.

کلونی های  ضعیف ممکن است قادر به تولید عسل کافی برای زنده ماندن از زمستان نباشند. نباید ریسک کنید و زنبور ها را به حال خودشان رها کنید.

پس کلونی های خود را از اواسط تا اواخر تابستان بررسی کنید ، آیا می بینید عسل درست می شود؟ آیا به نظرتان کندو تا آخر پاییز پر می شود؟اگر نه ، وقت آن رسیده است که  فیدرها را بیاورید و زنبورهای خود را تغذیه کنید.

قیمت عسل تغذیه ای

زنبورها نیازی به تغذیه مداوم ندارند

دسترسی زنبور به شهد  در اکثر مناطق امکانپذیر است.وزش باد شدید ، درجه حرارت پایین یا باران می تواند در شرایط شهد تأثیر بگذارد.اما نکته این است که ما همیشه نمی توانیم به شهد طبیعی اتکا کنیم.زیرا طبیعتا ما در صنعت تعداد بسیار بیشتری کندو داریم تا آنچه که به صورت طبیعی در طبیعت ساخته می شود.

تغذیه آب شکر برای زنبورهای عسل کلنی های جدید

بیایید در مورد زنبورهای پرورشی تازه خریداری شده صحبت کنیم. اکثر کندوهای زنبور عسل جدید که هر سال تأسیس می شوند با زنبورهای پرورشی شروع به کار می کنند.

این جعبه کوچک چوبی و حاوی حدود ۱۰،۰۰۰ زنبور و یک ملکه است. به غیر از یک قوطی کوچک آب شکر ، زنبورها هیچ منبع دیگری برای تغذیه ندارند.

زنبورداران با تجربه اغلب فریم های اضافی عسل را منجمد می کنند و بعداً آن ها را به کلنی های جدید تغذیه می کنند. اما متأسفانه زنبوردار جدید این گزینه را ندارد.

تغذیه آب شکر زنبورهای عسل در ابتدای شروع به کار کلنی ضروری است.

قیمت عسل تغذیه ای

برای تولید شربت زنبور عسل یا آب شکر چه باید کرد؟

محلول تولید شده با نیشکر بهترین گزینه است.هنگامی که زنبورها از شکرقهوه ای، تغذیه می کننده در هضم آن دچار مشکل می شوند و باعث بیماری زنبور ها می شود.

برخی از زنبورداران ، به ویژه آنهایی که تعداد زیادی از کندو دارند ، از شکر غلات استفاده می کنند که به احتمال زیاد از چغندر قند تهیه شده است. این مورد بعضا توصیه نمی شود.

۲ دستور العمل اساسی برای آب شکر مورد استفاده زنبورداران وجود دارد. ما آنها را با نسبت ۱: ۱ (۱ به ۱) و ۲: ۱ (۲ به ۱) می نامیم.

این نسبت را با توجه به وزن یاحجم آن اندازه گیری می کنند. کلنی های جدید ۱: ۱ تغذیه می شوند تا پرورش فرزند را ترغیب کنند. ۲: ۱ (۲ قسمت شکر تا ۱ قسمت آب) در پاییز برای تشویق ذخیره مواد غذایی برای زمستان استفاده می شود.

تغذیه کلنی شما را از گرسنگی حفظ می کند اما عسل واقعی نیست. یک قانون طلایی که باید هنگام تغذیه آب قند زنبورها به خاطر بسپارید.

به یاد داشته باشید که عسلی که برای مصرف برداشت می کنید نباید عسلی باشد که زنبور قبل از تولید آن تغذیه شده است.در واقع تغذیه زنبور را در طول فصول کم غذا یاری می کند اما از جایی به بعد نباید زنبور را تغذیه کنید.

بسیاری از زنبورداران از مکمل تغذیه ای در آب قند خود استفاده می کنند. این باعث تغذیه مناسب می شود و از کپک زدن شربت جلوگیری می کند.

 

عسل تغذیه ای در ایران

حال که توضیحاتی در مورد تغذیه زنبور ها داده شد باید بحث اقتصادی تولید عسل تغذیه ای را پیش کشید.قیمت عسل تغذیه ای در ایران نسبت به عسل طبیعی پایین تر است.دلیل آن هم امکان افزایش حجم تولید است.در واقع قیمت عسل تغذیه ای هم مانند دیگر محصولات تولیدی در صورت امکان افزایش حجم تولید کاهش پیدا می کند.اما این حجم تولید بالا نباید با کاهش کیفیت همراه باشد.

برخی زنبور داران عوامل مهم ومواثر در حفظ کیفیت عسل تغذیه ای را رعایت نمی کنند.از این رو با سرعت و میزان بیشتری عسل تولید می کننداین سرعت مسلما باعث افت کیفیت عسل می شود و عسل را از چرخه تولید طبیعی خارج می کند.کیفیت این نوع عسل مطلوب نیست.از همین رو با قیمت پایینی به فروش می رسد تا کیفیت پایین محصول در برابر قیمت پایین تر آن زیاد به چشم نیاید.

با رعایت نکات ذکر شده، و رعایت زمان بندی دقیق تغذیه زنبور می توان عسل بسیار با کیفیت و به میزان مناسبی برداشت کرد.

قیمت عسل تغذیه ای

قیمت عسل تغذیه ای در بازار ایران

هنوز هم روش دقیق و موثری برای تشخیص عسل های طبیعی از عسل های دست ساز و صنعتی وجود ندارد.اطمینان ۱۰۰ درصد از طبیعی بودن عسل تنها با ارسال عسل به آزمایشگاه حاصل می شود.برای مصرف کننده نهایی هم امکان ارسال هر کیلو عسلی که برای مصرف خانگی خریداری می کند به آزمایشگاه وجود ندارد.پس به مصرف کنندگان توصیه می شود عسل را فقط از مراکز معتبر خرید عسل.مراکز معتبر را به سابقه اشان و تمرکزشان بشناسید.مطمئنا فروشگاهی که فقط مشغول فروش انواع مختلف عسل است نسبت به فروشگاهی که انواع محصولات خوراکی را به فروش می رساند و عسل نیز برای جوری جنس در قفسه هایش یافت می شود قابل اطینان تر است.

از فروشنده راجع به مختصات محصولی که خریداری می کنید سوال بپرسید.از میزان ساکارز عسل، میزان رطوبت آن، فصل برداشت، نوع گل و… تا اطلاعات لازم را کسب کنید.هم فروشنده را راستی آزمایی کنید هم خودتان با اطلاعات کامل خرید کنید.

قیمت عسل تغذیه ای در ایران برای مصرف کننده بین ۲۵ تا ۶۵ هزار تومان متفاوت است.این تفاوت قیمت در عسل های طبیعی نیز یافت می شود.علت این میزان تفاوت قیمت به نوع گلی که عسل از آن تولید شده و میزان تغذیه عسل بر می گردد.

برای خریدار عمده عسل نیز بهترین پیشنهاد است که از مراکز مطمئن خریداری کند.سایت کندوبان آمادگی دارد برای شما عزیزانی که نیاز به خرید عسل به صورت عمده دارید انواع محصولات طبیعی، وحشی و اغذیه را از بهترین کندوداران ایران به صورت مستقیم و بدون واسطه تامین کند.ابتدا نمونه بگیرید، آزمایش کنید، و سپس با خیال راحت خرید خود را انجام دهید.

 

جهت خرید و فروش این محصول میتوانید با ما در ارتباط باشید:
محمد رضا رفعتی
راه های ارتباطی:
شماره موبایل: 09123894168
آدرس کانال: candobanco@
پست الکترونیکی: candoban@gmail.com

مطلب پیشنهادی

تولیدکننده عسل تغذیه ای مرغوب در خوانسار

تولید کننده های مختلفی اقدام به تولید عسل تغذیه مرغوب در خوانسار و دیگر شهرهای کشور می کنند اما برای بدست آوردن بهترین قیمت تولید کننده های عسل تغذیه ای با

کانال تلگرام